آمریکا مانع کاهش فقر جهانی است

به گزارش وبلاگ اخبار گردشگری، آبیجیت بانرجی استاد دانشگاه MIT آمریکا و برنده نوبل اقتصاد با اشاره به اینکه فقر جهانی رو به کاهش بوده است، گفت: اقدامات دولت کنونی آمریکا روند کاهش فقر جهانی را کند نموده است.

آمریکا مانع کاهش فقر جهانی است

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، جایزه نوبل اقتصاد سال جاری (2019) به آبیجیت بانرجی محقق هندی-آمریکایی، استر دوفلو محقق فرانسوی-آمریکایی و مایکل کرمر از آمریکا به دلیل رویکرد تجربی آنها برای کاهش فقر دنیای تعلق گرفت.

برندگان این جایزه رویکرد جدیدی را برای به دست آوردن پاسخ های معتبر در مورد بهترین راه های مقابله با فقر دنیای ارائه داده اند که به طور خلاصه شامل تقسیم این مسائل به پرسش های کوچک تر، قابل کنترل تر و موثرتر برای بهبود نتایج آموزشی یا سلامت بچه ها می گردد.

این سه اقتصاددان سعی نموده اند روش های تحقیقی مناسبی را برای پاسخ به این پرسش ارائه دهند. شهرت علمی آنها عمدتا به ارزیابی اثربخشی (Impact evaluation) در پروژه های فقرزدایی مربوط می گردد. این 3 نفر در ارزیابی اثربخشی پروژه های فقرزدایی، بر رویکرد موسوم به آزمایش تصادفی کنترل شده (RCT) تاکید دارند.

در واقع تحقیقات آنها به طور قابل توجهی توانایی برای مبارزه با فقر را بهبود بخشیده است. آموزشگاه علوم سوئد گفته است که تنها در دو دهه، این رویکرد جدید مبتنی بر آزمایش آنها، اقتصاد توسعه را دگرگون نموده و زمینه ای مناسب برای تحقیقات تازه ایجاد نموده است.

مطالعات آنها تحت تاثیر دستاوردهای آمارتیا سِن، فیلسوف و اقتصاددان شهیر هندی بوده که در سال 1998 جایزه نوبل اقتصاد را از آن خود نموده بود.

آبیجیت بانرجی و همسرش استر دوفلو هم مطالعاتی مربوط به فقر در کشورهای دیگر انجام داده اند.

آبیجیت بانرجی معتقد است نسخه ای که تاکنون رایج بوده [کاهش مالیات] در عمل تنها ثروتمندانی را هدف می گرفته که در پول غلت می زدند ولی رویکرد بهتر این است که با افزایش مالیات ها توزیع پول در میان مردم بیشتر گردد. رشد مالی با کاهش مالیات افزایش پیدا نمی کند بلکه با افزودن بر قدرت خرید مردم بالا می رود چون که سرمایه گذاری به رشد تقاضا حساس است و واکنش نشان می دهد.

در مصاحبه با پروفسور آبیجیت بانرجی از برندگان جایزه نوبل اقتصاد به آنالیز ابعاد پروژه ای که توانست نوبل را به خود اختصاصی دهد پرداختیم که در ادامه می آید.

پروفسور آبیجیت بانرجی اقتصاددان آمریکایی هندی الاصل، متولد سال 1961 در شهر کلکته هند است. او تحصیلات خود را در دو دانشگاه جواهر لعل نهرو و هاروارد انجام داده و در حال حاضر استاد مؤسسهٔ فناوری ماساچوست(ام آی تی) است. تخصص اصلی وی اقتصاد توسعه است.

کتاب اقتصاد فقیر: بازاندیشی بنیادین در شیوه مبارزه با فقر دنیای از جمله آثار بانرجی و همسرش استر دوفلو است که از سوی نشریه فایننشال تایمز و شرکت گلدمن ساکس برنده عنوان بهترین کتاب سال در زمینه کسب وکار در 2011 شد و توانست از سوی اقتصاددان برجسته دنیا مورد ستایش قرار گیرد. این کتاب حاصل سال ها پژوهش میدانی برای آنالیز جزئیات زندگی بسیار پیچیده فقرا و مسائل درهم تنیده با آن مانند سطح پایین بهداشت و تحصیلات در مناطق فقیرنشین کشورهای در حال توسعه است.

پروژه شما برای مقابله با فقر دنیای بوده است. به نظر می رسد اهمیت موضوع بیش از پیش برای دنیایان تعیین شده است. به نظر شما راه چاره عملیاتی برای کاهش فقر دنیای چیست؟

فقر دنیای رو به کاهش بوده است. حالا نه به این اندازه و به این سرعت که بتواند خیلی زود فقر را از میان بردارد، اما خب در کل فقر دنیای روند روبه کاهشی دارد.

اقدامات و کوشش های فعلی آمریکا که تجارت دنیای را به تحلیل می برد، در عین حال ممکن است روند کاهش فقر را نیز کند و آهسته تر کند.

مبارزه با فقر دنیای در وهله اول وظیفه کیست؟ نهادهای زیر ملی، دولتها یا نهادهای بین المللی؟

همه افراد نقش دارند. حکومت، ائتلاف ها و نهادها و سازمانهای چندجانبه، سازمانهای مردم نهاد بین المللی(NGO)، شرکت های خصوصی و سازمان های خیریه، هرکدام نقشی را برعهده دارند.

با این حال از آن جا که حکومت به طور معمول دارای بیشترین منابع، بیشترین اثرگذاری بر ورودی های مهم برای توسعه و بیشترین جای پا بر روی زمین است، لذا حکومت نقشی محوری را برعهده دارد.

آیا تمرکز شما صرفا بر قشر فقیر جامعه است یا با بهره مند کردن سایر اقشار جامعه زمینه های از بین فقر را فراهم می سازید؟

من تصور می کنم که قشر فقیر به توجه و حمایت مستقیم احتیاج دارند. شما نمی توانید برای فقرزدایی صرفاً به یاری به ثروتمندان تمرکز کنید و متعاقبا منتظر بهره مندی فقرا از این فرآیند باشید[فرآیندی که در آن فقرا هم به تدریج با ثروتمند شدن ثروتمندان بهره مند می شوند].

در مباحث توسعه ابتدا تمرکز بر توسعه مالی و توسعه سیاسی بود. در حال حاضر در مباحث توسعه صحبت از توسعه مشارکتی است. یعنی همه افراد جامعه در توسعه جامعه نقش داشته باشند. نظر شما در این خصوص چیست؟

بله قطعاً همین طور هست و همه افراد جامعه در توسعه جامعه نقش دارند. حضور همه افراد برای توسعه مالی یک جامعه اهمیت دارد و لازم و لازم است. در مورد توسعه سیاسی نیز چنین است. همه افراد جامعه باید برای توسعه سیاسی یک جامعه حضور داشته باشند.

تمرکز پروژه شما در مورد از بین بردن فقر دنیای بر توسعه سیاسی است یا مالی؟

تمرکز ما بر هر دو بوده است. این دو مقوله ظرفیت تغذیه کردن یکدیگر را دارند و می توانند باعث غنای یکدیگر شوند. یک سیاست خوب و قوی می تواند باعث ایجاد مالی قوی گردد.

همچنین یک اقتصاد قوی و خوب می تواند منجر به سیاست خوب و قوی گردد.

ما[من و همسرم] این موضوع را در کتاب اقتصاد فقیر مورد بحث و آنالیز قرار داده ایم.

منبع:مهر

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "آمریکا مانع کاهش فقر جهانی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا مانع کاهش فقر جهانی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید