این دنیا کم بهره!

به گزارش وبلاگ اخبار گردشگری، هفته نامه تجارت فردا - مونا مشهدی رجبی: در جریان بحران مالی جهان استفاده از ابزار نرخ بهره بانکی از سوی بانک های مرکزی انجام گرفت و هدف از آن تاثیر گذاری روی بازارهای مالی دیگر از قبیل بازار کار، بازار پول و حتی بازار مسکن بود. در این سال ها اغلب کشورها اقدام به کاهش نرخ بهره بانکی کردند و هم اکنون نرخ بهره در شمار زیادی از کشورهای جهان در پایین ترین سطح در تاریخ حضور آن کشور در فضای مالی است.

این دنیا کم بهره!

نرخ بهره بانکی را می توان به دو دسته نرخ های اولیه و شبانه تقسیم کرد که نرخ بهره اولیه نرخ بهره بانک مرکزی هم نامیده می گردد. نرخ بهره بانک مرکزی، نرخ وام دهی بانک مرکزی به موسسات مالی و بانک های تجاری کوچک است و نرخ بهره شبانه نرخ وام دهی بین بانکی است. البته نرخ بهره سپرده های پس انداز و جاری یا نرخ بهره وام های بانکی هم وجود دارد که نرخی است که بانک های کوچک و متوسط با آن نرخ منابع مالی را در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی قرار می دهند.

در سال های اخیر به خصوص بعد از تشدید رکود مالی و نا توانی دولت ها در کنترل بحران مالی در دنیا، بارها شاهد کاهش نرخ بهره بانکی در کشورهای صنعتی بودیم و هدف از کاهش نرخ بهره هم تشویق مردم به وام گیری و افزایش سرعت گردش پول در اقتصاد بود. اقتصاددانان بر این باور بودند که این سیاست زمینه ساز افزایش فعالیت های صنعتی و تولیدی و افزایش فرصت های شغلی در کشور می گردد و کاهش نرخ بیکاری را به همراه دارد و به همین دلیل ابزار رایجی بین بانکداران برای تثبیت شرایط مالی در کشور است. اما این نرخ تا کجا می تواند کاهش یابد؟ چه نرخی برای نرخ بهره بانک مرکزی یا نرخ بهره وام های مسکن در کشورهای مختلف مناسب است و چه مولفه هایی در تعیین نرخ بهره بانکی اهمیت دارد؟

کاهش نرخ بهره بانکی در کشورهای مختلف طی سال های اخیر روندی ادامه دار بود و حتی به منفی شدن این نرخ هم انجامید. در سال های اخیر نرخ بهره بانکی در شمار زیادی از کشورهای دنیا منفی شد. به عنوان مثال بانک های مرکزی در اتحادیه اروپا، سوئیس، سوئد و ژاپن هم اکنون نرخ بهره منفی دارند و این سیاستی انقباضی است که بانک های مرکزی در پیش می گیرند. اما بسیاری از فعالان مالی بر این باور هستند که بانک های مرکزی کشورهای مذکور به دلیل تداوم تمایل اندک مردم به دریافت وام و شروع فعالیت مالی چاره ای جز اجرای این سیاست ندارند. وال استریت ژورنال در این مورد نوشت: منفی شدن نرخ بهره بانکی به این معناست که بانک ها برای نگهداری پول شما از شما هزینه دریافت می نمایند. این سیاست به منظور ترغیب مردم برای خارج کردن پولشان از بانک ها و شروع فعالیت مالی و صنعتی است و کشورهای مذکور چاره ای جز اجرای این سیاست ندارند.

آمریکا تا کنون در مقابل این ویروس کشنده اقتصاد یعنی نرخ بهره منفی مقاومت نموده است ولی اگر رکودی دیگر دامنگیر اقتصاد آمریکا گردد، جنت یلن رئیس فدرال رزرو آمریکا چاره ای جز استفاده از این ابزار نخواهد داشت. البته او در سخنرانی های اخیر خود بارها در خصوص بهبود اوضاع مالی آمریکا و ضرورت اصلاح شرایط صحبت نموده است ولی تصمیم گیری نهایی در خصوص نرخ بهره بانکی را به جلسه آینده فدرال رزرو موکول کرد.

مهم ترین عامل اثر گذار در تعیین نرخ بهره بانکی شرایط مالی و بازار کار است. البته میزان پول موجود در شبکه بانکی و سهم این پول نسبت به پول های در گردش در بانک ها هم عامل بسیار مهمی است. اما در خصوص تعیین نرخ بهره وام های مسکن سیاست های متفاوتی دنبال می گردد که از جمله آنها می توان به عرضه و تقاضای مسکن در کشور و قیمت آن اشاره نمود. نرخ رشد قیمت هم عاملی تعیین نماینده در تعیین کردن نرخ بهره وام های بانکی است. البته سیاست های دولتی در جهت تامین مسکن برای مردم و نرخ بهره بانک مرکزی هم عوامل مهمی هستند.

دنیا کم بهره

نرخ بهره وام های مسکن در کشورهای مختلف چگونه است؟

بانک مرکزی برای وام دهی به بانک ها و موسسات مالی کوچک تر نرخ بهره ای تعیین می نماید تا بر مبنای آن این تبادل مالی را انجام دهد. این نرخ را می توان مهم ترین نرخ بهره بانکی در میان سیستم بانکی دانست زیرا تعیین نماینده میزان بدهی شبکه بانکی است. طبق آخرین آمارهای موجود نرخ بهره بانک مرکزی در آمریکا برابر با 5 /0 درصد است و این نرخ بعد از بارها کاهش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو آمریکا به دست آمد. بالغ بر یک سال است که آمریکا نرخ بهره بانکی را در همین سطح حفظ نموده است و با وجود انتشار آمارهایی مبنی بر افزایش نرخ رشد مالی، افزایش تورم و افزایش فرصت های شغلی در کشور ولی هنوز آمادگی مالی لازم برای بیشتر شدن نرخ بهره بانکی در این کشور مشاهده نشده است. به همین دلیل همچنان نرخ بهره بانکی در این کشور پایین است.

البته در سال 2015 میلادی فدرال رزرو نرخ بهره را از 25 /0 درصد به 5 /0 درصد افزایش داد ولی در ادامه این روند افزایشی تعلل نموده است. نرخ بهره بانک مرکزی در ژاپن در بانک مرکزی اتحادیه اروپا برابر با صفر است. ژاپن بعد از کاهش یک درصدی در ماه فوریه و اتحادیه اروپا بعد از کاهش نیم درصدی در ماه مارس به این نرخ رسیدند. البته ژاپن در ماه آگوست امسال بار دیگر در خصوص نرخ بهره بانکی تصمیم گیری کرد و در نتیجه این تصمیم گیری نرخ بهره منفی پذیرفته شد. هم اکنون نرخ بهره بانکی در این کشور آسیایی که سال ها است در گیر رکود مالی و بحران های مالی است برابر با منفی 1 /0 درصد است و مقامات بانک مرکزی اعلام کردند که احتمال کمتر شدن نرخ بهره و بقای در نرخ های منفی تا انتهای سال 2017 میلادی وجود دارد.

البته تنها ژاپن نیست که هم اکنون نرخ بهره بانک مرکزی خود را در سطح منفی انتخاب نموده است بلکه نرخ بهره بانکی در سوئد رسماً برابر با منفی 5 /0 درصد است که بعد از کاهش بیشتر نرخ در ماه فوریه به این رقم رسید. در ماه فوریه سال 2016 میلادی نرخ بهره بانک مرکزی در سوئد برابر با منفی 35 /0 درصد بوده است. در سوئیس هم نرخ بهره بانکی در ماه ژانویه سال 2015 میلادی از منفی 5 /0 درصد به منفی 75 /0 درصد تنزل یافت و در همین سطح باقی ماند.

اما در دیگر کشورهای صنعتی هم نرخ بهره بانک مرکزی بسیار پایین است. این نرخ در کانادا برابر با 5 /0 درصد، در نروژ برابر با 5 /0 درصد، در بریتانیا برابر با 25 /0 درصد و در استرالیا برابر با 5 /1 درصد است. کارشناسان مالی بر این باور هستند که زمانی که اقتصاد با رکود روبرو می گردد زمینه برای کاهش نرخ بهره بانکی فراهم می گردد و به همین دلیل است که در اغلب کشورهای دنیا نرخ بهره بانکی در سال های اخیر روند کاهشی داشت. آنها تاثیر بحران مالی سال های اخیر روی اقتصاد دنیا را بسیار زیاد می دانند و بر این باور هستند که برای مقابله با اثرات منفی این بحران تنها ابزاری که در اختیار مسوولان مالی کشور است استفاده از ابزار نرخ بهره بانکی است.

نرخ بهره وام های مسکن

در اخبار و رسانه ها بارها در خصوص بحران های ایجاد شده در بازار مسکن یا وام های مسکن شنیده اید. در بسیاری از کشورهای صنعتی وام های مسکن با بهره پایین و برای دوره های طولانی است ولی در بسیاری از کشورهای در حال توسعه نرخ بالای وام مسکن باعث شده است تا خرید خانه به یک رویای بزرگ تبدیل گردد. مطالعات نشان می دهد در میان تمامی کشورهای دنیا بلاروس بالاترین نرخ بهره وام مسکن را دارد. در امسال نرخ بهره وام مسکن در بلاروس برابر 5 /31 درصد بود و در آرژانتین به 53 /26 درصد رسید. در غنا نرخ بهره وام مسکن برابر با 83 /23 درصد و در اوکراین به 06 /23 درصد رسید. در میان کشورهای دنیا می توان به قزاقستان اشاره نمود که نرخ بهره وام مسکن در این کشور برابر با 6 /15 درصد است و در ارمنستان برابر با 87 /13 درصد است. در روسیه نرخ بهره وام مسکن برابر با 47 /13 درصد است که این نرخ ها با احتساب هزینه های جانبی دریافت وام اعلام شده است. در امسال نرخ بهره وام مسکن در ترکیه برابر با 59 /12 درصد و در برزیل برابر با 23 /12 درصد اعلام شد. نرخ بهره وام مسکن در مکزیک معادل 22 /11 درصد است و در کشور همسایه یعنی عراق معادل 86 /10 درصد است.

این گزارش اعلام نموده است که هزینه دریافت وام مسکن در ایران بالاست و با احتساب تمامی هزینه ها نرخ واقعی دریافت وام مسکن در این کشور بالغ بر 20 درصد است. ایران از نظر نرخ بهره وام مسکن در دنیا در صندلی هفتم قرار گرفته است که سطح بسیار بالایی است.

کمترین نرخ بهره وام های مسکن به ژاپن و سوئیس تعلق دارد که نرخ بهره بانک مرکزی در این دو کشور منفی است. هم اکنون نرخ بهره وام مسکن در ژاپن برابر با 48 /1 درصد و در سوئیس 65 /1 درصد است و در آلمان که اخیراً خبر از رساندن نرخ بهره بانک مرکزی به مرز صفر درصد داده است، نرخ بهره دریافت وام مسکن بالغ بر 29 /2 درصد اعلام شد.

بدون شک ارتباط تنگاتنگی بین نرخ بهره بانک مرکزی و نرخ بهره وام های رهنی مسکن وجود دارد و در حالت کلی می توان این طور بیان نمود که تمامی نرخ های بهره چهره ای از وضعیت مالی کشور ارائه می دهند و می تواند اثر گذاری سیاست های پولی و مالی و سیاست های مالی را نشان دهد. بازار پول یکی از مهم ترین بازارهای مالی در کشور است و تصمیم گیری در خصوص ابزارهای مورد استفاده در این بازار هم می تواند تعیین نماینده کارایی آن باشد.

منبع: برترین ها

به "این دنیا کم بهره!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این دنیا کم بهره!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید