خبر خوش دیوان عدالت اداری درباره تحصیل مددجویان بهزیستی در دانشگاه ها

به گزارش وبلاگ اخبار گردشگری، دیوان عدالت اداری رای خود درباره تحصیل رایگان مددجویان بهزیستی در واحدهای بین الملل داخلی و خارجی دانشگاه های دولتی و غیردولتی را خاطرنشان کرد.

خبر خوش دیوان عدالت اداری درباره تحصیل مددجویان بهزیستی در دانشگاه ها

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، معاون پشتیبانی و منابع انسانی سازمان بهزیستی استان تهران طی بخش نامه ای خطاب به روسای ادارات بهزیستی اعلام نموده بود: احتراماً به استحضار می رساند در مورد تسهیلات امور دانشجویی مددجویان تحت پوشش، سازمان بهزیستی هیچ گونه تعهدی نسبت به پرداخت شهریه دانشجویانی که در واحد های بین المللی داخلی یا خارجی دانشگاه های دولتی یا غیردولتی مشغول به تحصیل هستند را ندارد، لذا خواهشمند است دستور فرمایید تا به نحو مطلوب اطلاع رسانی لازم صوت پذیرد تا مددجویان واجد شرایط، بدون هیچ گونه مسئله ای امکان بهره مندی از تسهیلات امور دانشجویی مطابق با بخشنامه های ابلاغی را داشته باشند.

یکی از مددجویان سازمان بهزیستی از این بخشنامه به هیئت عمومی دیوان عدالت اداری شکایت و در راستای تبیین خواسته خود اعلام نموده است: اینجانب در سال 1396 در رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر (پردیس بین الملل) پذیرفته شدم و به علت معلولیت جسمی دارای پرونده در بهزیستی استان تهران هستم. قانون جامع حمایت از معلولان مصوب سال 1383 در ماده 8 و قانون حمایت از معلولان مصوب 1397 در ماده 9 به صراحت تحصیل رایگان معلولان تحت پوشش بهزیستی را در مقاطع مختلف و سنین مختلف، تاکید نموده، اما بهزیستی استان تهران طی دستورالعمل شماره 274 ؍ 9726 ؍ 717 مورخ 20 شهریور سال 96 که به امضای معاون پشتیبانی و منابع انسانی آن اداره رسیده، مانع از اجرای کامل قوانین فوق شده و با آن ها در تضاد است لذا درخواست ابطال دستورالعمل یاد شده را دارم و نیز الزام آن سازمان به پرداخت شهریه دانشگاه اینجانب را خواستارم.

هیئت عمومی دیوان عدالت اداری پس از تبادل لایحه با سازمان بهزیستی کشور و دریافت پاسخ این سازمان، تشکیل جلسه داد و به توضیح زیر مبادرت به صدور رأی کرد.

در رأی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری آمده است: به موجب ماده 9 قانون حمایت از حقوق معلولان مقرر شده است افراد دارای معلولیت نیازمند واجد شرایط می توانند با معرفی سازمان بهزیستی از آموزش عالی رایگان در واحـدهای آموزشی تابعـه وزارتخانه های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگا ه های دولتی و دانشگاه آزاد اسلامی و سایر مراکز آموزش عالی غیردولتی بهره مند شوند و پرداخت شهریه حسب قسمت اخیر ماده مذکور، از محل ردیف مربوطه در بودجه سنواتی تأمین می گردد. عبارات مقـرر در ماده 9 قانون مذکور، واحد های بین المللی داخل یا خارجی دانشگاه های دولتی یا غیردولتی را نیز در برمی گیرد. بر این اساس مستثنا کردن این واحد ها از شمول حکم مقرر در ماده 9 به موجب بخشنامه مورد اعتراض و در نتیجه محروم کردن معلـولان از امتیـاز موضوع این مـاده خلاف قانـون است و دستـورالعمل مورد اعتراض از این حیث ابطال می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "خبر خوش دیوان عدالت اداری درباره تحصیل مددجویان بهزیستی در دانشگاه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر خوش دیوان عدالت اداری درباره تحصیل مددجویان بهزیستی در دانشگاه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید