طرح سلول درمانی و 2 واکسن برای کرونا آنالیز می گردد

به گزارش وبلاگ اخبار گردشگری، دکتر حسین وطن پور در تبادل نظر با خبرنگاران اضافه کرد: به دلیل اینکه ویروس کرونا یک ویروس جدید است و پروتکل درمانی مشخصی ندارد باید بر اساس فرضیه های مختلف و گزارش هایی که از شواهد درمان دریافت می گردد عمل کرد.

طرح سلول درمانی و 2 واکسن برای کرونا آنالیز می گردد

وی اضافه کرد: بعضی از گزارش هایی که از نقاط مختلف می آید به این شکل است که مثلاً یک دارویی موثر بوده است. بر اساس توافقات هلسینکی وقتی یک پزشک داروی خاص در اختیار ندارد می تواند از داروی در دسترس برای درمان استفاده کند. در خصوص کرونا نیز مواردی گزارش شده در جهان که به طور مثال فلان دارو بر روی سه یا چهار بیمار تست شده و نتیجه داده است.

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت تاکید نمود: این داروهایی که اکنون مطرح شده اند هیچکدام قطعی نیستند و کاری که کمیته فناوری معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در حال اجرا است این است که بر تمام این ادعاها نظارت کند.

وی اضافه کرد: اکنون بخشی از کار ما فعال کردن حوزه های پیشگیری مانند ضد عفونی نماینده ها، ماسک و کیت های تشخیصی است که شرکت های دانش بنیان فراورینماینده این حوزه را شناسایی کردیم و آنهایی که در شرایط فعلی محصول آماده دارند و محصول آنها در خصوصش تحقیق انجام شده را حمایت کنیم.

وطن پور گفت: در آنالیز اولیه حدود 50 شرکت دانش بنیان معرفی شدند که از این تعداد، حدود 9 شرکت در حوزه فراوری ماسک، حدود 9 شرکت در حوزه فراوری ضد عفونی نماینده و 8 شرکت نیز در حوزه فراوری کیت های تشخیصی فعالیت می نمایند. این شرکت ها با شاخص های سابقه فراوری، توانایی اقتصادی، ارتباط بین المللی و تیم علمی به صندوق نوآوری برای حمایت معرفی شدند.

وی گفت: البته بعضی از این شرکت ها اصلاً نیازی به حمایت اقتصادی هم نداشتند و تنها خواسته آنها تامین مواد اولیه است. چرا که بسیاری از این شرکت ها در شرایط فراوریی قرار دارند.

مسئول کمیته فناوری معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت یادآور شد: اکنون درباره داروها پیشنهادات متعددی از جمله داروهای ناشی از گیاهان دارویی، مواد معدنی، ویتامین ها و شیمیایی به کمیته فناوری آمده و قرار است جمع بندی کنیم و پس از معین کردن شرایط درباره آنها تصمیم بگیریم.

وی تاکید نمود: اکنون سه تا چهار دارو برای کارآزمایی بالینی آماده هستند. اما هر دارویی چه محصول گیاهی چه محصول شیمیایی باید کد اخلاق دریافت کند و در سیستم کارآزمایی بالینی ایران ثبت گردد و یک پزشک متخصص دستگاه تنفس مسئولیت آن کارآزمایی را بر عهده بگیرد و در نهایت تست بالینی گردد. بنابراین نمی توان انتظار داشت که در مدت کوتاه یک دارو فراوری کرد، زیرا این فرایند بسیار زمان بر و دارای مقدمات است.

وطن پور گفت: همچنین در خصوص واکسن هم دو ادعا مطرح شده که در حال آنالیز این ادعا هستیم و کار در حال اجرا است.

وی اضافه کرد: همچنین یک شرکتی درباره اوزن تراپی برای استریلیزاسیون هم ادعایی مطرح نموده که آن نیز در حال آنالیز است. حتی در زمینه درمان ادعایی مبنی بر سلول درمانی ارائه شده است که همه این موارد پس از تست های واقعی قابل آنالیز هستند.

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت یادآور شد: نکته مهم این است که در یک حالت اورژانس فرصت آنالیز صدور مجوز نداریم و به قدر کافی پیش از این مجوز برای فراوریات دارویی و تجهیزات پزشکی داده شده است و اکنون بیشتر با مشکل عمده تامین و فراوری مواد اولیه روبرو هستیم که در حال ظرفیت سازی هستیم تا این مسائل حل گردد.

وی تاکید نمود: ما در وزارت بهداشت و در معاونت تحقیقات و فناوری فرآیند سرعت ثبت کارآزمایی بالینی را بالا بردیم و در واقع سرویس ثبت کارآزمایی بالینی از بروکراسی اداری معمول سریع تر انجام می گردد.

وطن پور گفت: توجه کنیم که کشف دارو، کشف واکسن، کشف تقویت نماینده سیستم ایمنی بدن را نمی توان بر اساس یک ادعا به سرعت تایید کرد چرا که ممکن است تمام این موارد با کارآزمایی بالینی رد شوند و یا ممکن است تایید شوند. بنابراین دقت در تحقیقات نباید در این گونه موارد از دست برود.

منبع: خبرگزاری مهر

به "طرح سلول درمانی و 2 واکسن برای کرونا آنالیز می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح سلول درمانی و 2 واکسن برای کرونا آنالیز می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید