فعالیت راهنمایان غیرمجاز در اماکن تاریخی ممنوع شد

به گزارش وبلاگ اخبار گردشگری، با دستور وزیر میراث فرهنگی فعالیت راهنمایان غیرمجاز در اماکن تاریخی ممنوع شد این اقدام در اولین استان با نصب تابلویی در 5 بنای تاریخی یزد به راهنمایان اعلام شده است.

فعالیت راهنمایان غیرمجاز در اماکن تاریخی ممنوع شد

محسن حاج سعید رئیس هیات مدیره کانون راهنمایان گردشگری ایران گفت: در جلسه مجمع عمومی راهنمایان گردشگری که با حضور وزیر میراث فرهنگی برگزار گردید، وزیر دستور داد با همکاری معاون میراث فرهنگی و معاون گردشگری این وزارت خانه به اداره های کل استانی در کشور اعلام گردد که از این به بعد باید راهنمایان گردشگری برای انجام فعالیت های خودشان حتما مجوز داشته باشند و کارت راهنمای خود را به مسئولان مربوطه در ابنیه تاریخی نشان دهند. در غیر این صورت از ورود آنها به ابنیه تاریخی و فعالیت شان به عنوان راهنما جلوگیری خواهد شد. جرم انگاری این موضوع باید توسط معاونان وزارتخانه دنبال گردد ولی اکنون معاون میراث فرهنگی باید این دستور را پیگیری کند.

وی ادامه داد: کسانی که حاضر در بناهای تاریخی هستند مانند نگهبان یا مدیر و ... می توانند از فعالیت راهنماهای غیرمجاز و یا آنها که اصلا کارتی در اختیار ندارند جلوگیری نمایند. از طرفی باید راهنمایان گردشگری مجاز حتما کارت خود را به مسئولان مربوطه نشان دهند.

حاج سعید بیان نمود: دغدغه راهنمایان گردشگری این است که افرادی بدون داشتن مجوز و کارت راهنما، اقدام به فعالیت می نمایند باید یک زمانی جلوی این افراد گرفته می شد به همین دلیل در استان یزد با همکاری مدیرکل میراث فرهنگی استان این اقدام برای اولین بار با نصب تابلوی هشدار انجام شد و به این ترتیب تابلویی با عنوان ارائه توضیحات فقط با راهنمای دارای کارت رسمی گردشگری مجاز است در 5 بنای تاریخی شهر یزد از جمله زندان اسکندر، مسجد جامع یزد، دخمه زرتشتیان، نارین قلعه، میدان امیرچخماق به دو زبان فارسی و انگلیسی نصب شد.

حاجی سعید بیان نمود: با نصب این تابلوها گردشگر و راهنما متوجه یک اقدام غیرقانونی خواهد شد و این عامل بازدارنده است. از طرفی در حالت ایده آل انتظار می رود که تبعیت نکردن از آن جرم تلقی گردد که البته این موضوع به قانون احتیاج دارد.

این راهنمای گردشگری گفت: در همه جهان مطالبه راهنمایان این است که راهنمایان خارجی کار راهنمای محلی را انجام ندهند. بعضا دیده شده که مترجم نقش راهنما را نیز بازی می نماید که این موضوع خلاف است. در کشوری مانند یونان اگر این اتفاق بیفتد، آن راهنمای غیرمجاز را از سایت بیرون می نمایند و در اتریش جرم محسوب می گردد.

منبع: دنیای سفر

به "فعالیت راهنمایان غیرمجاز در اماکن تاریخی ممنوع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعالیت راهنمایان غیرمجاز در اماکن تاریخی ممنوع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید