مهاجرت سالانه 10 درصد از دانشجویان علوم پزشکی، بنیاد ملی نخبگان مرجع اعلام آمار فرار مغز ها از کشور

به گزارش وبلاگ اخبار گردشگری، سالانه 10 درصد از دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته های علوم پزشکی برای ادامه تحصیل به خارج از کشور سفر می کنند.

مهاجرت سالانه 10 درصد از دانشجویان علوم پزشکی، بنیاد ملی نخبگان مرجع اعلام آمار فرار مغز ها از کشور

به گزارش ، به نقل از وبدا، با توجه به مطلبی که به نقل از معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص فرار مغزها از کشور درج شده بود، معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی اطلاعیه ای آمار درج شده در خصوص خروج سالانه شماری از تحصیل کردگان از کشور را مخدوش، اعلام و بیان کرد افرادی که برای تحصیل از کشور خارج می شوند، در حین یا پس از اتمام تحصیل به کشور باز می گردند.

ایران رتبه دوم فرار مغز ها در جهان/ مهاجرت سالانه 180 هزار متخصص تحصیلکرده از کشور

متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

بسمه تعالی

چندی پیش طی خبری به نقل از معاون محترم آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آماری مبنی بر وضعیت ایران در فرار مغزها و خروج سالیانه شماری از تحصیل کردگان از کشور درج شده بود.

بدیهی است باتوجه به اهمیت بالای این موضوع مطالعات مختلفی در این خصوص صورت گرفته که نتایج این مطالعات اعداد مختلفی را نشان می دهد و نتیجه برخی مطالعات بین المللی نیز ممکن است با پیش داوری هایی همراه باشد.

در حوزه علوم پزشکی سالانه حدود 10 درصد از دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته های علوم پزشکی برای ادامه تحصیل به خارج از کشور سفر می کنند و در سایر رشته ها نیز شاید با کمی اختلاف چنین وضعیتی وجود داشته باشد، اما این موضوع به معنای مهاجرت تحصیلکرده ها از کشور نبوده و بسیاری از این افراد در دوره تحصیل و یا پس از تحصیل به کشور باز می گردند.

لذا ممکن است در مطالعات یا نگارش های متون علمی و اخبار، آمار دانشجویان متقاضی تحصیل در خارج از کشور نیز در زمره بحث مهاجرت افراد تحصیلکرده محاسبه شده و چنین آمار بالایی برای فرار مغزها اعلام گردد.

بدیهی است برای اطلاع از آمار دقیق در این زمینه مبادی رسمی کشور از جمله بنیاد ملی نخبگان مرجع مناسب تری است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "مهاجرت سالانه 10 درصد از دانشجویان علوم پزشکی، بنیاد ملی نخبگان مرجع اعلام آمار فرار مغز ها از کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهاجرت سالانه 10 درصد از دانشجویان علوم پزشکی، بنیاد ملی نخبگان مرجع اعلام آمار فرار مغز ها از کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید