نگرانی سازمان ملل از افزایش مهاجران ونزوئلایی

به گزارش وبلاگ اخبار گردشگری، ادواردو استین نماینده ویژه امور پناهندگان سازمان ملل از روند رو به افزایش آمار مهاجران ونزوئلایی خبر داد. ونزوئلا مخالف سیاست های یکجانبه گرایانه آمریکاست و به همین دلیل هدف تحریم های سخت اقتصادی واشنگتن قرار گرفته است.

نگرانی سازمان ملل از افزایش مهاجران ونزوئلایی

رسانه های غربی روز گذشته به نقل از سازمان ملل و مقامات اتحادیه اروپا اعلام کردند که از سال 2015 تاکنون حدود 4.5 میلیون ونزوئلایی خاک کشورشان را ترک کرده اند و با توجه به تداوم چالش های اقتصادی و اجتماعی در این کشور منطقه آمریکای لاتین، این مهاجرت ها ادامه دارد.

این مقامات اعلام کردند با توجه به عزیمت مهاجران ونزوئلایی به کشورهای همسایه، فشارها به این کشورها برای برآورده کردن نیازهای مهاجران نیز در حال افزایش است.

چالش های ونزوئلا از زمان تشدید تحریم های آمریکا افزایش یافته و مقامات دولت کاراکاس اعلام کرده اند که واشنگتن با همراهی شرکایش جنگ اقتصادی علیه ونزوئلا به راه انداخته که بیشتر فشارها را بر مردم ونزوئلا وارد کرده است.

ادوادو استین همچنین شرح داد که تقریبا حدود پنج هزار ونزوئلایی روزانه این کشور را ترک می کنند. وی اضافه کرد: بودجه یک طرح کمک رسانی سازمان ملل در مورد مهاجران ونزوئلایی با رقم حدود 739 میلیون دلار در سال جاری احتمالا برای سال 2020 دوبرابر خواهد شد.

همزمان با ادامه مهاجرت ونزوئلایی ها به کشورهای همسایه، مقامات این کشورها خواستار کمک های بین المللی برای رسیدگی به وضعیت مهاجران شده اند. سازمان ملل و اتحادیه اروپا قرار است روزهای 29-28 اکتبر(7-6 آبان) میزبان نشستی در بروکسل در مورد لزوم برآورده کردن این نیازها باشند.

والتر استیونس کننده اتحادیه اروپا در سازمان ملل نیز در این رابطه گفت: این شدیدترین و رو به رشدترین بحران مهاجرتی در تاریخ آمریکای لاتین است. اگر شرایط به همین شکل ادامه یابد، آمار مهاجران به پنج میلیون نفر نیز افزایش می یابد.

بحران اقتصادی ونزوئلا که ماههاست به دنبال افزایش تحریم های آمریکا تشدید شده، باعث کمبود مواد غذایی و دارو، قطعی برق و سیل عظیمی از مهاجرت شده و طی سال های گذشته دستکم بیش از سه میلیون نفر از این کشور گریخته اند.

در ژانویه سال 2019 (دی 1397) خوان گوایدو رئیس مجمع ملی ونزوئلا با شروع مجدد دولت نیکلاس مادورو، صحت انتخابات ریاست جمهوری را زیر سوال برد و خود را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا معرفی کرد، از آن زمان تاکنون بحران سیاسی به بحران اقتصادی اضافه کرده شده است.

مادورو، آمریکا و همپیمانانش به ویژه گوایدو را به تلاش برای کودتا در ونزوئلا متهم کرده است.

ونزوئلا همچنان بدنبال راه های مختلف برای جبران هزینه و درآمدهای خود است و دولت مادورو توانسته برای کسب درآمد و به رغم مواجهه با تحریم های آمریکا، بخشی از ذخایر طلا خود را بفروشد.

دولت مادورو امیدوار است با همکاری کشورهایی همچون روسیه و چین با تحریم های اقتصادی آمریکا مقابله کند.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "نگرانی سازمان ملل از افزایش مهاجران ونزوئلایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی سازمان ملل از افزایش مهاجران ونزوئلایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید