کشور در جهت تحول دیجیتال قرار گرفته است، ضرورت ارتقای زیرساخت ها

به گزارش وبلاگ اخبار گردشگری، به گزارش خبرنگاران، محمد جواد آذری جهرمی عصر سه شنبه در نشست شورای اداری استان مرکزی در اراک گفت: ارتباط امروز لازمه توسعه است و در جهان شاهد بروز انقلاب صنعتی چهارم هستیم که طی ده سال آینده به بلوغ می رسد و مالی را تحت عنوان اقتصاد دیجیتال شکل می دهد.

کشور در جهت تحول دیجیتال قرار گرفته است، ضرورت ارتقای زیرساخت ها

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: امروز دیگر شرکت هایی که قبلا با عنوان کمپانی های بزرگ فراوری خودرو و... در جهان شناخته شده بودند به تدریج کمرنگ می شوند و شاهد آن هستیم که شرکت هایی مثل گوگل و آمازون که با فناوری اطلاعات سر و کار دارند، هر روز قدرت و اهمیت پیدا می نمایند؛ چرا که عصر، عصر ارتباطات و فناوری است.

آذری جهرمی بیان نمود: در کشور ما نیز به تبع، همین شرایط در حال شکل گیری است و نشانه های بروز تحول دیجیتال ظاهر شده است که این نشانه ها را به طور مثال می توان در نظام بانکداری مشاهده کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش دیگر سخنان خود، گفت: در حال حاضر استان مرکزی هشتمین استان کشور در شاخص توسعه فناوری اطلاعات است.

وی ادامه داد: با توجه به گزارش عملکرد توسعه ICT در استان مرکزی و هزینه 172 میلیارد تومانی برای اجرای برنامه های زیر ساختی، می توان گفت شاخص ICT در استان مرکزی دو الی سه رتبه ارتقا پیدا نموده است.

جهرمی گفت: در گذشته 300 هزار مشترک موبایل در کشور وجود داشت و امروز 70 میلیون مشترک موبایل در کشور داریم و هر کسی در فضای اقتصاد دیجیتال دارای وظیفه ای است. وظیفه وزارت ارتباطات تسهیل، امکان و فراهم آوری زیر ساخت ها ارتباطی و توانمند سازی است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: باید با همکاری مردم در برخورد با ولنگاری ها یاری کنیم. در واقع دستگاه های امنیتی با توسعه فناوری توانمندی خود را ارتقا دهند و هر دستگاهی نسبت به این قضیه وظیفه خود را انجام دهد. آن کسی که وظیفه فراوری فرهنگ را برعهده دارد نمی تواند اصرار کند که ببندیم و بگوید فضای مجازی ولنگار شده است و باید پرسید خود در حوزه وظایفش چه کاری انجام داده است.

آذری جهرمی عنوان نمود: شبکه ملی اطلاعات مهم ترین زیرساخت مالی کشور است زیرا اقتصاد دیجیتال اقتصاد آینده است و شبکه ملی ارتباطات یک مفهوم ساده نیست. کسی که در زمینه فرهنگ و فراوری محتوا فعالیت می نماید هم باید مقررات سازی و هم توانمند سازی را انجام دهد. قوانین فضای مجازی امروز در تمامی کشورهای جهان در حوزه پخش شایعات از مقررات برخوردار است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار کرد: اقتصاد دیجیتال نقطه عزیمت جمهوری اسلامی در آینده است زیرا در این اقتصاد مغز و خلاقیت جوانان جوهره وجودی است، زیرا قابل تحریم نیست و خوشبختانه این جوشش در جوانان وجود دارد.

آذری جهرمی گفت: من نگران طرز فکر کنونی نیستم تمام افرادی که امروز مقابل تکنولوژی می ایستند روزی به اقتصاد دیجیتال احتیاج پیدا می نمایند.

وی اظهار کرد: مفهوم اصل اقتصاد دیجیتال و تحول دیجیتال، تغییر است. استاندارد یعنی نوآوری یعنی کنار گذاشتن اشکالات فعلی یعنی مدیریت تغییرها؛ مدیریت تغییر با دریافت انرژی همراه است.

وزیر ارتباطات گفت: کشور با مدیریت منابع و افزایش بهره وری رشد می نماید، ظرفیت ها بسیاری در کشور موجود است. استارت آپ ها نگویند که دولت فرهنگ سازی کند، جاانداختن خلاقیت بخشی از اکوسیستم آن ها است.

آذری جهرمی گفت: شورای شهر در حوزه شهر هوشمند باید برنامه ریزی کند و به افرادی که ساختمان هوشمند دارند از عوارض هوشمند تخفیف بدهد و این یک سیاست گذاری در ترویج اقتصاد دیجیتال و توسعه شهر هوشمند است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: این سیاست ها باید در دولت فرهنگ سازی گردد و بخش عمده ای نیز بر عهده دستگاه ها است تا مابقی کار پیش رود.

آذری جهرمی عنوان نمود: طرح ریجستری ثابت کرد که اگر بخواهیم می توان قاچاق را کنترل کرد. وارد نمایندگان باید توسعه پیدا نمایند و سازمان صنعت، معدن و تجارت باید ظرفیت تعاونی را معرفی کند و نباید منع قانونی در کار باشد.

وی گفت: دیتا سنتر زدن با هدر رفت منابع دولت همراه است. ما دستگاه ها را دسته بندی نموده و به آن ها گواهی نامه بر اساس ضریب امنیت و دستور العمل اعطا کردیم و هیچ نگرانی از بابت ارایه خدمات بخش خصوصی نداریم.

آذری جهرمی اظهار کرد: بعضی از دستگاه ها برای اداره خدمات دفاتر الکترونیک خودشان دفتر اختصاصی تاسیس کردند و در دولت سال 97 آن را ممنوع کردیم اما همچنان این کار انجام می گردد و پول ارایه خدمات را از مردم اخذ می نمایند.

وی اضافه کرد: اصل منطق احداث دفاتر خدمات ارتباطی برای این است که مجوز مطابق مصوبه مجلس به آن ها اعطا گردد و مردم تمامی خدمات را از یک میز دریافت نمایند نه هر دستگاهی. دریافتی این دفاتر متعدد و دستگاه های مختلف دست کردن در جیب مردم است. این موارد به سازمان بازرسی گزارش داده شده است تا رسیدگی گردد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد خروج یک دیتا سنتر از استان مرکزی گفت: وزارت کشور برای برگزاری انتخابات مرکز داده پشتیبان احتیاج دارد. یکی از مراکز داده خوب در استان که کارایی بالایی هم نداشته است از مرکز محلی به مرکز ملی تبدیل شده و به نحوی دیتا سنتر پشتیبان کشور شده است. ما دارای قانون محاسبات در کشور هستیم و باید این تجهیزات در قالب و چارچوب قانون محاسبات به وزارت کشور منتقل گردد.

آذری جهرمی تاکید نمود: نگاه ما افزایش سرمایه استان و کاربردی شدن مراکز داده است. حال یک مرکز داده مورد استفاده قرار نگرفته و امروز ملی شده است چرا با این دید به قضیه نگاه نمی گردد. اگر جایی را سراغ دارید که این تجهیزات می تواند توسط اداره کل فناوری اطلاعات استان مرکزی مورد استفاده قرار گیرد، اعلام کنید تا بازگردانده گردد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه هدف اصلی حضور در استان ها آنالیز مسائل در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات است، گفت: با توجه به بازدیدی که امروز از شهرستان های ساوه، تفرش و فراهان به عمل آمد باید اذعان کرد که بعضی از حوزه های ارتباطی و مخابراتی احتیاجمند رسیدگی بیشتر است.

آذری جهرمی تاکید نمود: باید مسائل پوشش مخابراتی جاده ای در آن دسته از محورهای مواصلاتی استان مرکزی که به لحاظ دسته بندی، درجه سه محسوب می شوند، ظرف سه ماه آینده برطرف گردد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطر نشان کرد: در مهرماه امسال سفر مجددی به استان مرکزی خواهیم داشت و مصوبات جلسه امروز را از نظر تحقق آنالیز خواهیم کرد، اما انتظار داریم که دستگاه های مرتبط همچون استانداری و شهرداری ها نیز همکاری لازم را برای ارتقای زیرساخت های ارتباطی و مخابراتی در استان داشته باشند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "کشور در جهت تحول دیجیتال قرار گرفته است، ضرورت ارتقای زیرساخت ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشور در جهت تحول دیجیتال قرار گرفته است، ضرورت ارتقای زیرساخت ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید