گردشگری مجازی در تهران؛ آشنایی با برج شیخ شبلی سلجوقیان

به گزارش وبلاگ اخبار گردشگری، سال جاری به دلیل لزوم پیشگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا و قطع زنجیره انتقال این بیماری، مسئولان توصیه اکید نموده اند که از سفر نوروزی پرهیز گردد.

گردشگری مجازی در تهران؛ آشنایی با برج شیخ شبلی سلجوقیان

البته ماندن در خانه هم برای خود مزیت هایی دارد؛ از جمله اینکه بیشتر کنار یکدیگر هستیم، می توانیم بیشتر مطالعه کنیم و فیلم ببینیم. فرصتی برای انجام کار های عقب افتاده داریم و مهمتر از همه اینکه در چنین شرایط بحرانی جامعه، سالم می مانیم.

سالم می مانیم تا بتوانیم دوباره در تعطیلات تابستانی با خیال راحت چمدان سفر ببندیم و به هر کجای این سرزمین پهناور که خواستیم سفر کنیم؛ در نهایت آرامش و لذت.

حال با این وصف، شاید بد نباشد که در خانه و پای سایت ما کمی گردشگری مجازی کنید. ما در این گزارش به معرفی یکی از جاذبه های گردشگری تهران پرداخته ایم که شاید بتواند یکی از گزینه های سفر شما در تعطیلات تابستان 99 و بعد از شکست کرونا باشد.

برج شیخ شبلی

ابوبکر دلف بن جَحدر شبلی صوفی معروف قرن سوم هجری بود. پدر او حاجب عظیم (کاخ دار و افسر مسئول مدیریت خانه تشریفاتی) خلیفه عباسی بود. او مدتی حاکم دماوند بود. در این مدت عدالت و امنیت در شهر دماوند حاکم بود و به همین دلیل بعد از مرگش مردم دماوند یک بنای یادبود برای او ساختند.

امروزه بنای یادبود شیخ شبلی یکی از جاذبه های گردشگری شهر دماوند تهران است. این بنا که با نام برج شیخ شبلی شناخته می گردد، در دوران سلجوقی ساخته شده است.

برج شیخ شبلی در گذشته با نام برج پاگنبذ نیز شناخته می شد؛ زیرا روی تپه های کوه نیل واقع شده است. این برج در ارتفاعات مشرف به شهر دماوند قرار گرفته است.

برج شیخ شبلی ابتدا به صورت هشت ضلعی ساده ساخته شده و بعد ها آجرکاری به سبک سلجوقیان روی آن اجرا شده است. نمای این ساختمان یادآور شیوه رازی (شیوه ای در معماری ایرانی مربوط به سده پنجم تا شروع سده هفتم) است. سبک رازی در واقع از شمال ایران شروع شده است. این شیوه معماری متنوع ترین شیوه معماری اسلامی ایران است که در آن سعی شده از دقت شیوه خراسانی و شکوه شیوه پارتی به صورت همزمان استفاده گردد.

یکی از جاذبه های ساخت برج شیخ شبلی وجود حفره های هواگیر برای تخلیه هواست. برج شیخ شبلی در خرداد ماه سال 1351 به ثبت ملی رسیده است.

باشگاه وبلاگ اخبار گردشگری

منبع: گردشبان

به "گردشگری مجازی در تهران؛ آشنایی با برج شیخ شبلی سلجوقیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری مجازی در تهران؛ آشنایی با برج شیخ شبلی سلجوقیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید