استان چیانگ مای در یک نگاه

به گزارش وبلاگ اخبار گردشگری، چیانگ مای با تعداد زیاد معابد بودایی، موزه های تاریخی و طبیعی، جاذبه های گردشگری متنوع و امکانات مناسب اقامت یکی از پراهمیت ترین مقاصد توریستی در کشور تایلند به شمار می رود.

استان چیانگ مای در یک نگاه

استان چیانگ مای دومین استان بزرگ در تایلند، قاره آسیا است. این استان که در شمال کشور قرار گرفته است، از شمال شرقی با استان چیانگ ری، از جنوب با استان های لامپانگ و لامفون، از جنوب غربی با استان تاک، از غرب با استان مائه هونگ سون و از شمال با ایالت شان در کشور میانمار همسایه است. مرکز این استان، چیانگ مای نام دارد.

این استان 1.7 میلیون نفر جمعیت و مساحتی با ابعاد 20 هزار کیلومتر مربع دارد. غالب مردم این استان بودایی ها را شامل می شوند و مسلمانان و مسیحیان در اقلیت قرار دارند. زبان رسمی استان چیانگ مای تایلندی است.

این استان تحت حکومت یکپارچه تایلند قرار گرفته است. نوع حکومت در این کشور، پادشاهی مشروطه است و سیستم اداره کشور به سیستم پارلمانی وست مینستر شباهت دارد. دولت تایلند از 17 شورا و 3 قوه مقننه، مجریه و قضایی تشکیل می گردد و در راس حکومت کشور، سران ارتش قرار دارند.

پس از شکل گیری پادشاهی لانا در سال 1296، شهر چیانگ مای، مرکز کنونی استان، به عنوان پایتخت سلطنت لانا معرفی گردید. این شهر نه تنها پایتخت و مرکز فرهنگی لانا به شمار می آمد؛ بلکه به مرکز بودیسم در شمال تایلند نیز تبدیل شد و شاه منگ تعداد زیادی از معابد بودایی را در این شهر برپا کرد.

استان چیانگ مای آب و هوایی استوایی دارد. میزان تغییرات دما در طول سال کم است و هوای چیانگ مای در مجموع گرم محسوب می گردد. حداکثر دما در این استان به 42 درجه سانتی گراد می رسد. باران های موسمی بیشتر در ماه های گرم سال صورت می گیرد و در فصل های سردتر میزان بارندگی کاهش می یابد.

فرودگاه بین المللی چیانگ مای دروازه اصلی ورود مسافران به شمال تایلند است و سالانه به 3 میلیون مسافر خدمات ارائه می دهد. همچنین اتوبوس های متعددی با مقصد بانکوک و دیگر شهرهای تایلند از ترمینال این استان حرکت می نمایند. برای جابجایی در سطح شهر می توان از توک توک، موتور سیکلت، دوچرخه و ساملور استفاده کرد.

از سوغاتی های محبوب چیانگ مای، می توان به لباس های محلی شمال تایلند، کوسن های مثلثی، پارچه های ابریشمی و چتر تایلندی اشاره نمود. یکی از سوغاتی های متفاوت این استان کاسه مدیتیشین نام دارد. این کاسه که در ابعادی متفاوت ارائه می گردد با چوبی همراه است که می توان از کشیدن آن بر تنه کاسه، آهنگی آرامش بخش ساخت. این کاسه برای ساخت موسیقی و مدیتیشن استفاده می گردد.

شما برای خرید می توانید به بازار شبانه چیانگ مای، مرکز خرید مایا لایف استایل و مرکز خرید سنترال فستیوال سر بزنید.

معابد بودایی از مشهورترین دیدنی های استان چیانگ مای به شمار می فرایند که از آن جمله می توان وات پراتات دووا سوتپ، وات فرا سینگ، وات چدی لوانگ، وات جت یوت، وات اومنگ، وات سوان دوک (Wat Suan Dok)، وات پراکا ئو منگرای (Wat Phrachao Mengrai)، وات پراتات دو کام (Wat Phra That Doi Kham) و وات چیانگ من را (Wat Chiang Man) نام برد.

از دیگر دیدنی های استان چیانگ مای می توان به موزه ها اشاره نمود. اگر به دیدن موزه علاقه دارید می توانید به موزه حشرات دنیا و عجایب طبیعی (Museum of World Insects and Natural Wonders)، موزه فرهنگ بومی لانا (Lanna Folklife Museum)، مرکز فرهنگ و هنر شهر چیانگ مای (Chiang Mai City Arts and Cultural Centre) و مرکز فرهنگی مونفای (MONFAI Cultural Centre) مراجعه کنید.

برای علاقمندان به طبیعت و حیات وحش کمپ فیل های مائسا، آبشارهای بواتانگ، باغ وحش حشرات سیام (Siam Insect Zoo)، پارک ملی دوی سوتپ پوی (Doi Suthep-Pui National Park) و باغ گیاه شناسی ملکه سیریکیت (Queen Sirikit Botanic Garden) پیشنهاد می گردد.

منبع: کجارو / wikitravel.org / tripadvisor.com / en.wikipedia.org

به "استان چیانگ مای در یک نگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استان چیانگ مای در یک نگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید