تهران چرا تهران است

به گزارش وبلاگ اخبار گردشگری، خبرنگاران آنلاین:تهران از 1156، نمایشگاهی از گزیده اسناد تاریخی و کتاب هایی درباره تهرانِ200 سال اخیر است، که در شهرکتاب مرکزی برپاست.

تهران چرا تهران است

این نمایشگاه، با مرور گزیده اسناد تاریخی در پی یافتن عناصری است که هویت شهری تهران را می سازند. از این رو، نمایشگاه متشکل از هفت ایستگاه است که هر کدام به یکی از عناصر شهری در تهران می پردازد. در هر ایستگاه اسناد مربوط به واقعه تاریخی مرتبط دیده می گردد.

ایستگاه اول، حکومت تهران است که در نوروز 1165 شکل می گیرد و تهران به عنوان پایتخت برگزیده و دارالخلافه نامیده می گردد.

مطبوعات تهران، نام دومین ایستگاه است. نخستین نشریه تهران در 11 اردیبهشت 1216 خورشیدی به نام کاغذ اخبار منتشر شده است. در نخستین شماره کاغذ اخبار، به مواردی چون اقدامات دولت در برابر طایفه ترکمن گوکلان و یموت که پیوسته به خاک و اتباع ایران حمله می کردند و کوچ اجباریِ زنان و بچه هایشان به دارالخلافه یعنی تهران آمده بود.

ایستگاه سوم، شهرداری تهران است. نخستین بلدیه قانونی تهران در 12 خرداد سال 1286 ش در عمارتی واقع در سبزه میدان با هدف حفظ منافع شهرها و ایفای حوائج اهالی شهرنشین تاسیس شده است.

در ایستگاه چهارم به آموزش تهران، یعنی یکی از مهم ترین عناصر شهری پرداخته شده است. از مهم ترین مراکز آموزش تهران، دانشگاه تهران است که در پانزدهم بهمن ماه 1313 تاسیس شده و در آن تاریخ لوح یادبود دانشگاه با حضور مقامات دولتی در محلی که اکنون پلکان جنوبی دانشکده پزشکی است در دل خاک به امانت گذاشته شد.

ایستگاه پنجم، زیرساخت های شهری در تهران است. در اینجا به نخستین زیرساخت آب شهری تهران و اسنادش پرداخته شده که در پنجم آبانسال 1334پس از 9 سال مطالعه با هدف تامین وتصفیه وتوزیع آببا نام رسمی شرکت آب تهران تاسیس شد.

در ایستگاه ششم، فرهنگ و هنر تهران مورد توجه است. از مهم ترین مراکز فرهنگی در تهران می توان از تالار رودکی یاد کرد که نخستین سالن اپرای تهران است و 3 آبان 1346 با معماری اوژن آفتاندلیانس بر اساس مدل اپراهال وین افتتاح شده است.

و اما ایستگاه هفتم، در آینه اسناد رویداد بین المللی مهمی به تهران می پردازد. این رویداد نخستین بازی های آسیایی در خاورمیانه است، از 10 تا 25 شهریور 1353 در تهران برگزار شده است.

این هفت ایستگاه در کنار هم تلاشی است برای فهم بهتر تهران از خلال اسناد تاریخی. شاید این اسناد بتوانند راوی این باشند که تهران متشکل از چه عناصری است و در یک کلام تهران چرا تهران است.

این نمایشگاه از هم اکنون تا30 مهر در شهر کتاب مرکزی، واقع در خیابان شریعتی، نبش کوچه کلاته همه روزه از 10 تا 22 پذیرای علاقه مندان است.

منبع: همشهری آنلاین

به "تهران چرا تهران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهران چرا تهران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید