مهم ترین فیلم های سینمایی با موضوع زنان

به گزارش وبلاگ اخبار گردشگری، خبرنگاران: بعضی فیلم های سینمایی، انسان ها را به فکر وامی دارند، اما بعضی دیگر، تنها برای سرگرمی ساخته می شوند و ارزش بیش از یکبار دیده شدن را ندارند. در این میان، فیلم هایی وجود دارند که توجه کمتری به آن ها شده، درصورتی که مفاهیم مهمی را مطرح می نمایند.

مهم ترین فیلم های سینمایی با موضوع زنان

یکی از موضوعات مهم در این زمینه، موضوع زنان است. شاید فکر کنید فیلم هایی که با موضوع زنان ساخته می شوند، تنها به مضامینی همچون عشق می پردازند، اما فیلم های بزرگی نیز در اینباره ساخته شده اند که معضلات و مسائل جامعه زنان در زمان ساخت فیلم ها را به منظور مطلع سازی جامعه بیان می کننسد. در این مطلب قصد داریم که بعضی از این فیلم های سینمایی را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

زندگی به رنگ صورتی

عنوان اصلی:

La Vie en Rose

محصول:

2007

یک فیلم زندگینامه ای نافذ و پر از احساس درباره دیوا ایدث پیاف فرانسوی که برای دستیابی به زندگی دلخواهش یعنی خواننده شدن، کوشش های بسیار زیادی کرد.

این فیلم، یک شاهکار است که جو واقعی پاریس را در طول دوران زندگی پیاف نشان می دهد، به طوری که شاید تاکنون در فیلم های دیگر چنین فضایی ارائه نشده است؛ فضایی خشن و پوچ، اما در عین حال مجذوب نماینده. درواقع پاریس، شهر نورها، تنها برای افرادی رومانتیک و شیرین است که با فضای آن آشنایی ندارند.

جی. آی. جین

عنوان اصلی:

G.I.Jane

محصول:

1997

جی. آی. جو نام قهرمانی افسانه ای است که آمریکایی ها او را قهرمان جنگ های خلیج فارس می دانند و از روی شخصیت او فیلم سینمایی، سریال و... نیز ساخته شده است. فیلم سینمایی جی. آی. جین، نسخه مونث این فیلم است؛ بدون هیچگونه پیچش در فیلمنامه یا صحنه های جنگی خیره نماینده.

این فیلم، یکی از معدود فیلم های سینمایی است که قدرت واقعی روح بشر، به خصوص روح یک زن را به نمایش می گذارد. جی. آی. جین شامل صحنه های فراموش نشدنی بوده و فیلمنامه ای کامل دارد که آن را تبدیل به فیلمی کلاسیک می نماید.

لبخند مونالیزا

عنوان اصلی:

Mona Lisa Smile

محصول:

2003

شاید سینما تابحال فیلمی به پرمحتوایی لبخند مونالیزا به خود ندیده است. این فیلم به تماشاچیان، غرور، شجاعت و پایدار بودن در هدف را می آموزد، اما مهمترین نکته فیلم، امر دیگری است و آن اهمیت فکر کردن به خود است. به همین دلیل و به دلیل انتخاب خوب بازیگران، لبخند مونالیزا تنها یک فیلم فمینیستی نیست، بلکه شهرتی جهانی نیز پیدا نموده است.

عزیز میلیون دلاری

عنوان اصلی:

Million Dollar Baby

محصول:

2004

فیلم عزیز میلیون دلاری، نمایش بی بدیل واقعیت تلخ زندگی بوده و به همین دلیل، فیلمی کاملا فریبنده است. فیلم، سختی حقیقت و بی رحمی زندگی واقعی را نشان می دهد.

گاهی زندگی، چالش هایی را پیش روی انسان ها قرار می دهد که تنها افراد قاطع، نترس و کوشا می توانند با آن روبرو شوند. کارگردان این فیلم، کلینت ایستوود، ریزه کاری های جالبی را از چنین موقعیت هایی به نمایش گذاشته، به طوری که بازیگران واقعا با نقش هایشان زندگی نموده و نفس کشیدند و عملکردی احساسی داشتند.

بعضی ادعا می نمایند که این فیلم، غمگین نماینده است، اما وقتی که داستان درباره زنی جوان است که کوشش می نماید تا قهرمان بوکس گردد، نباید انتظار پایانی خوش داشت.

شیطان، پاشنه بلند می پوشد

عنوان اصلی:

The Devil Wears Prada

محصول:

2006

جهانی فشن و مد، بسیار زیبا، اما درعین حال بی اندازه بی رحم نیز هست. حتی کوچکترین شکست نیز در این زمینه، فرد را از عرش به فرش می کشاند؛ البته، سازندگان این فیلم هرگز تصمیم نداشتند که فیلمی درمورد صنعت مد بسازند، بلکه هدفشان بیشتر ساخت فیلمی کمدی-درام بود.

بااین وجود، فیلم شیطان..، فیلمی کامل است؛ فیلمی جالب و سرگرم نماینده با فیلمنامه ای دقیق با بازی مریل استریپ و آن هاتوی.

جاده انقلابی

عنوان اصلی:

Revolutionary Road

محصول:

2008

اگر فکر می کنید که فیلمی سینمایی درباره زن و شوهری با دو فرزند در میانه قرن بیستم آمریکا که زندگیشان با بحران روبرو می گردد، نمی تواند الهام بخش باشد، سخت در اشتباهید.

وقتی که فیلم جاده انقلابی به تیتراژ پایانی می رسد، نمی توانید از جایتان تکان بخورید، زیرا احساس می کنید تمام صحنه هایی که دیدید، از روی زندگی شما ساخته شده است.

ما می توانیم مانند شخصیت اصلی فیلم برای فرار از موقعیت و شرایطی که در خانه داریم، به پاریس سفر کنیم، اما زندگی به این آسانی هم که فکر می کنیم، نیست و اگر از درون احساس تهی بودن کنیم، هرجا که باشیم، حسرتمان از میان نخواهد رفت.

ملکه

عنوان اصلی:

Queen

محصول:

2018

فیلم ملکه به کارگردانی استفن فیرس، دوره دشواری در زندگی خانواده سلطنتی بریتانیا را به نمایش می گذارد؛ دوران پس از مرگ پرنسس دیانا، همسر سابق ولیعهد بریتانیا.

فیلم نشان می دهد که یک فرمانروا وقتی اظهارنظر های ناخوشایندی می شنود، چه می نماید؟ آیا تسلیم احساساتش می گردد یا همانطور که ملت از او انتظار دارند، خویشتنداری نشان می دهد؟ در جهانی امروز، نبرد با یاری دوربین سینمایی و میکروفون، کم ارزش تر از نبرد قهرمانان با شمشیر نیست. این نبرد نیز شجاعت زیادی می طلبد.

ارین براکوویچ

عنوان اصلی:

Erin Brockovich

محصول:

2000

داستان فیلم ارین براکوویچ درباره یکی از قویترین و درعین حال آسیب پذیرترین زنان زمانه است. در شرایط این زن، ضعف های زنانه معمولی، ویژگی هایی تجملی و غیرمجاز هستند. ارین شاید نابغه نباشد، اما پشتکار او و نگرانی اش برای سرنوشت دیگران به او اجازه می دهد که به غیرممکن ها دست یابد. در لحظاتی که شجاعتتان را از دست می دهید، این فیلم را تماشا کنید؛ معجزه می نماید.

فریدا

عنوان اصلی:

Frida

محصول:

2002

فیلمی قابل توجه درباره زنی به یادماندنی، ذات سرکش طبیعت بشر، هوس رام نشدنی و انرژی مفرط. فریدا در 20 سالگی با مردی ثروتمند، فاسدالاخلاق و بسیار مسن تر از خودش به نام دیه گو ریورا که هنرمندی بسیار معروف در مکزیک بود، ازدواج کرد.

فیلم فریدا، نه تن ها داستان هنرمندی درخشان را بازگو می نماید، بلکه زنی را نشان می دهد که عشق و خانواده برایش بیش از هرچیز دیگر اهمیت دارد. موسیقی فیلم نیز بسیار قابل توجه است.

بخور، عبادت کن، عشق بورز

عنوان اصلی:

Eat Pray Love

محصول:

2010

اصلا امکان ندارد که ما این فیلم را از فهرستمان خارج کنیم. فیلم بخور. که از یک توضیح حال اقتباس شده، روشی ساده را برای غلبه بر احساس افسردگی ارائه داده است: سه کشور را انتخاب کنید که با حرف (I) شروع می گردد؛ به این کشور ها سفر کنید و خودتان را کشف کنید.

این روش برای شخصیت اصلی فیلم که نقش آن را جولیا رابرتز بازی می نماید، پیروز عمل نموده است. ممکن است پس از تماشای این فیلم، شما نیز روش کارساز خودتان را پیدا کنید.

الیزابت: دوران طلایی

عنوان اصلی:

Elizabeth: The Golden Age

محصول:

2007

یکی دیگر از فیلم های سینمایی که درباره زندگی یک ملکه ساخته شده، الیزابت، دوران طلایی است، اما این فیلم، چندان به مسائل تاریخی آن دوران یا اتفاقات حکومت نمی پردازد، بلکه بیشتر درباره زندگی خود ملکه است.

الیزابت اول، زنی است که داشتن زندگی شخصی برای او معنایی ندارد و حتی از ساده ترین لذت ها نیز محروم است. آشوب و جنجال، احساسات، خیانت، ماجراجویی و ابهت در این فیلم موج می زند؛ تمامی این موارد را با حماسه ای گیرا، فیلمنامه ای عالی، لباس هایی تجملی و همینطور تعاملات شگفت انگیز میان شخصیت ها ترکیب کنید.

جایی که قلب آنجاست

عنوان اصلی:

Where the Heart Is

محصول:

2000

یکی از گیراترین فیلم های سینمایی که تاکنون درباره عشق، بخشش و دوستی ساخته شده، همین فیلم است. البته شاید در نگاه اول، داستان فیلم، معمولی و مبتذل به نظر برسد؛ مرد جوانی که نامزد حامله اش را که به شدت به او وابسته است، ترک می نماید، اما زندگی آنطور هم که به نظر می رسد، وحشتناک نیست.

شما نمی توانید به راحتی گرفتار یاس شوید، پشتتان را به جهان کنید یا شجاعتتان را از دست بدهید. شما باید پیش به جلو ادامه دهید، بدشانسی های گذشته تان را فراموش کنید، به دیگران یاری کنید و از زندگی لذت ببرید؛ البته شاید این جملات را تاکنون هزاران بار شنیده باشید، اما این جملات واقعا کلید شادی هستند.

فرستاده: داستان ژان آرک

عنوان اصلی:

The Messenger: The Story of Joan of Arc

محصول:

1999

فیلمی شگفت انگیز. یک فیلم سینمایی تاریخی در مقیاسی بزرگ مانند این فیلم به راحتی ممکن است به فیلمی کسل نماینده و اغراق آمیز تبدیل گردد، اما سازندگان فیلم فرستاده، کار بزرگی در نمایش واقع گرایانه ایمان قوی و حس عدالت در شخصیت ژان آرک با بازی میلا جوجوویچ انجام دادند.

مرثیه

عنوان اصلی:

Elegy

محصول:

2008

بعضی فیلم ها اعماق وجود بینندگان را می لرزانند. مرثیه، یکی از این فیلم هاست. این فیلم، داستان رابطه بین یک استاد دانشگاه و یک دانشجوی جوان بی تجربه را روایت می نماید. فیلمی که به شدت برروی شما تاثیر خواهد گذاشت و به یادتان خواهد آورد که بعضی افراد در این جهان هستند که واقعا به ما نزدیکند و افرادی نیز هستند که ما با آن ها ارتباطی عمیق تر و روحی داریم.

آملی

عنوان اصلی:

Amelie

محصول:

2001

آملی، زن جوان فرانسوی با تخیلی قوی، صندوقچه اسباب بازی قدیمی مردی را در دست شویی خانه ا ش پیدا می نماید. این فکر که او باید این گنج را به صاحب واقعی ا ش بازگرداند، در ذهنش شکل می گیرد. این عمل محبت آمیزش، زندگی او را تغییر می دهد و آملی با شیوه های غیرمنتظره ای، وارد یک ماجرای عشقی می گردد.

این فیلم به دلایل مختلف، زندگی بیننده ها را تغییر می دهد. اکنون دیگر تصور پاریس بدون شنیدن صدای موسیقی های یان تیرسن، آهنگساز این فیلم، در سر غیرممکن است.

هفته من با مرلین

عنوان اصلی:

My Week with Marilyn

محصول:

2011

پذیرفتن ایفای نقش مرلین مونرو برای بازیگران، همواره امری چالش برانگیز است، اما میشل ویلیامز به خوبی ازعهده این کار برآمد و نقش زنی با اعتمادبنفس بالا و اغواگر که درعین حال، مانند یک دختربچه از جهان و هرکسی که در آن است، می ترسد را خوب ایفا کرد. دیدن این فیلم بخاطر جو جالبش توصیه می گردد.

اویتا

عنوان اصلی:

Evita

محصول:

1996

توضیح داستان ماریا دوآرته د پرون یا اویتا، همسر دوست داشتی رییس جمهور سابق آرژانتین (بانوی اول آرژانتین) که در قالب فیلمی موزیکال ساخته شد. مدونا در این فیلم، لایه های روشن و تاریک شخصیت اویتا ازجمله ترس ها و جاه طلبی هایش را به خوبی به نمایش درآورده است؛ البته باید به موسیقی عالی فیلم نیز به طور جداگانه اشاره نمود.

جیا

عنوان اصلی:

Gia

محصول:

1998

اگر بخواهیم این فیلم سینمایی را در یک کلمه توصیف کنیم، کلمه عالی را انتخاب می کنیم. در این فیلم، حقیقت خشن حرفه مدلینگ به تماشاچیان نشان داده شده است. ممکن است که جهانی فشن بسیار هیجان انگیز به نظر برسد.

فیلمبرداری ها، ملاقات های اجتماعی و زمانی که مدل ها در کت والک ها می گذرانند؛ اما این صنعت، جوانب دیگری نیز دارد. آنجلینای جولی جوان که نقش اصلی فیلم را ایفا می نماید، یکی از بهترین کشف های کارگران فیلم است.

کوکو قبل از شنل

عنوان اصلی:

Coco Before Chanel

محصول:

2009

فیلمی درباره زنی قوی که از مقابله با جامعه ای محافظه کار و آداب ورسوم ازمدافتاده اش، شکم بند های تنگش و لباس های کسل نماینده اش نمی هراسد. بعضی می گویند که این فیلم، کسل نماینده و یکنواخت است، اما بهتر است بگوییم که فیلم، گامی غیرعجولانه بوده و افسونش در میان لایه هایی از دروغ نهفته است.

این فیلم کمی شبیه به خود زندگی است؛ گاهی آرام پیش می رود و گاهی با سرعتی بیش از تصور ذهن پرواز می نماید. علاوه بر این، آدری توتو که بازیگر نقش اول فیلم آملی نیز بوده، نقش شنل افسانه ای را بی نظیر ایفا نموده است.

سخن آخر

ما سعی کردیم که در این فهرست، بهترین و اثرگذارترین فیلم های سینمایی با موضوع زنان را که در سال های اخیر در سینمای هالیوود ساخته شده، به شما معرفی کنیم؛ البته مسلما تمامی فیلم ها در این فهرست قرار نگرفته اند و تعدادی نیز جامانده اند. اگر شما نیز فیلمی با موضوع زنان می شناسید، به ما معرفی کنید.

منبع: brightside

منبع: برترین ها

به "مهم ترین فیلم های سینمایی با موضوع زنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهم ترین فیلم های سینمایی با موضوع زنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید