چهل و سومین نشست ستاد سفر

به گزارش وبلاگ اخبار گردشگری، چهل وسومین نشست ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر با حضور نمایندگان دستگاه های عضو و نمایندگان بخش خصوصی فعال در حوزه گردشگری به میزبانی سازمان هواشناسی کشور برگزار گردید.

چهل و سومین نشست ستاد سفر

ایسنا: ولی تیموری ـ معاون گردشگری و رییس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر ـ در این نشست که امروز دوشنبه 20 آبان 98 برگزار گردید، با اعلام همدردی با هموطنان آسیب دیده و داغدیده در زلزله آذربایجان شرقی، گفت: سازمان هواشناسی همواره یکی از دستگاه هایی بوده که حضورش در ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، فرصت مغتنمی بوده است به این دلیل که سفر با موضوع آب و هوا و اقلیم عجین شده است.

موازی کاری ها و اتفاقات ناخوشایند در سفر

رییس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر اعلام کرد: با توجه به این که سفرها برنامه ریزی شده تر می گردد، توجه به موضوع هواشناسی هم بیش از پیش مورد توجه گردشگران نهاده شده است.

معاون گردشگری یادآور شد: ورود موازی سایر دستگاه ها به حوزه هواشناسی در نوروز سال جاری به اتفاقات ناخوشایندی در حوزه سفر منجر شد، ما از سازمان هواشناسی می خواهیم این موضوعات را مورد پیگیری قرار دهد.

تیموری اضافه نمود: ما اعتقاد داریم سفر یک موضوع فرابخشی است و یک دستگاه نمی تواند جوابگوی احتیاجهای گردشگران باشد. با توجه به این مهم، ستاد تشکیل شده است و جلسات آن در طول سال به میزبانی دستگاه های مختلف برگزار می گردد.

معاون گردشگری اضافه نمود: هدف همه ما این است که مردم با خیالی راحت و آسوده به سفر بفرایند و برگزاری این جلسات تخصصی، آنالیز موضوعات در سطح کلان و حل و فصل مواردی است که مطرح می گردد.

رییس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر گفت: تاکید ما این بود که مرجعیت تخصصی دستگاه ها باید مورد قبول واقع گردد و اطلاع رسانی هایی که صورت می گیرد براساس مرجعیت دستگاه تخصصی باشد.

او تاکید نمود: تا جایی که ممکن است نشست های تخصصی بین اعضای ستاد باید افزایش پیدا کند تا گردشگران و مردم آسایش و آرامش لازم را در سفرهای خود داشته باشند.

تیموری گفت: توصیه ستاد این است که در حوزه آمار و اطلاعات، هر دستگاه ساز و کار خود را طراحی کند تا در ایام تعطیلات مسئله ای پیش نیاید.

پیش بینی هواشناسی تا 65 درصد صحت دارد/ درخواست دهید تا اطلاعات سفارشی هواشناسی بدهیم

سحر تاجبخش ـ معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان هواشناسی کشور ـ در این نشست گفت: نقش هواشناسی در صنعت گردشگری بسیار موثر است. هواشناسی یک دانش میان رشته ای است که به جایی خاص محدود نمی گردد. اطلاعات هواشناسی و مسائل اقلیمی در زندگی همه افراد موثر است، شرایط اقلیم جهان امروز به سمتی رفته که مسأله تغییر اقلیم پررنگ شده است. این موضوع مخاطراتی را در شرایط هوا و گرمای زمین به وجود آورده است.

تاجبخش اضافه نمود: تعدد طوفان ها و سیلاب ها هم متاثر از این موضوع است. امروز شرایط کشور ما و حتی منطقه ما به سمت خشکسالی حرکت می نماید. تابستان سال جاری گرمترین سال تابستان کره زمین بوده و این به معنی کم شدن آب در کل جهانست.

رییس سازمان هواشناسی اظهار کرد: سال گذشته ایران ترسالی را پشت سر گذاشت اما این تداوم نخواهد داشت. کم آبی ما سال گذشته تامین نشده است و آب های زیرزمینی که در 10 سال خشک شده اند با یک سال بارش به شکل قبل بازنگشته اند. منابع آب کشور به شدت کم است.

او اضافه نمود: ما باید این شرایط را پشت سر بگذاریم، سازگاری با کم آبی و آموزش آن به افراد جامعه باید در دستور کار قرار گیرد. حوزه گردشگری می تواند در بخش آموزش هواشناسی و سازگاری با کم آبی نقش تاثیرگذاری داشته باشد.

تاجبخش ادامه داد: سازمان هواشناسی در حوزه گردشگری دو اقدام مهم دارد؛ پیش بینی هوا و پایش هوا، اما پیش بینی هوا یک امر قطعی نیست و امکان ندارد ما پیش بینی یقینی داشته باشیم. باید به یاد داشت باشیم که پیش بینی ها تا 65 درصد می تواند صحت داشته باشد.

رییس سازمان هواشناسی اضافه نمود: عدم قطعیت در پیش بینی هوا در همه جای جهان وجود دارد. پدیده های حدی مثل سیلاب های فروردین 97 در بلندمدت دیده نمی گردد. این پدیده ها را حداکثر تا 15 روز می توان پیش بینی کرد.

او گفت: پیش بینی سفر هم موضوع مهمی است و سازمان هواشناسی همواره روابط و تعامل خوبی با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی داشته است، این آمادگی وجود دارد که برای شرایط خاص و موردنظر این وزارتخانه، سازمان هواشناسی پیش بینی های سفارشی داشته باشد.

تاجبخش گفت: پیش بینی برای زمستان سال جاری، بارش های زیر حد نرمال است، اما امیدواریم پیش بینی های ما درست نباشد و سال جاری سال پربارشی را ببینیم.

او اظهار کرد: برای ما خوشایند است که بتوانیم بهترین پیش بینی را به مردم ارائه دهیم، اما موضوع این است که در پیش بینی ها بازه زمانی بسیار اهمیت دارد. همچنین بازه مکانی در ارائه پیش بینی شرایط اقلیمی بسیار موثر است، پیش بینی های ما در دو فاز ملی و استانی ارائه می گردد.

تاجبخش اضافه نمود: در فاز استانی همکاران ما دیدگاه بهتری دارند. استفاده از این پیش بینی ها باید مورد توجه قرار بگیرد. ما خطاهای خودمان را می پذیریم. می توانیم برای دو ماه پیش بینی داشته باشیم اما کاربر باید بداند که اطلاعات خود را به روز کند.

رییس سازمان هواشناسی ادامه داد: کاربران و به ویژه گردشگران باید برای دریافت اطلاعات تکمیلی به سایت سازمان هواشناسی مراجعه نمایند. اگر در حوزه گردشگری به اطلاعات سفارشی احتیاج دارید باید این درخواست داده گردد.

تاجبخش اضافه نمود: در بعضی موارد اطلاعات خروجی در خصوص آب و هوا آن چیزی نیست که از سازمان هواشناسی اعلام شده است.

او گفت: وظیفه ما حفظ جان و مال مردم است، وقتی سازمان هواشناسی در جایی احساس خطر کند این موضوع به طور حتم اعلام می گردد هرچند ممکن است در این پیش بینی 20 تا 30 درصد احتمال خطا داشته باشیم.

تاجبخش اضافه نمود: سازمان هواشناسی پس از سیلاب های اخیر فرایند اعلام اطلاعیه و اخطاریه ها را تغییر داده و هشدار دادن در دستور کار نهاده شده است، باید این موضوع در نظر گرفته گردد که پیش بینی ممکن است خطا داشته باشد.

رییس سازمان هواشناسی اضافه نمود: منابع ما برای پیش بینی نقطه ای در کشور بسیار محدود است، تامین این منابع احتیاجمند بودجه و هزینه است.

او یادآور شد: برای ما ایده آل این است که در نقاط گردشگری ایستگاه هواشناسی داشته باشیم، اما اولویت ها در برنامه ششم توسعه معین شده است.

وی همچنین گفت: این سازمان آماده همکاری با تمام نهادها و دستگاه ها برای ارتقای مباحث آموزشی حوزه هواشناسی است.

اطلاعیه های هواشناسی سفرهای نوروزی را کنسل کرد

حسن انصاری ـ رییس جامعه گردشگری الکترونیک ـ نیز در این نشست با اشاره به اطلاعیه های سازمان هواشناسی گفت: اگر قرار باشد در کشور رونق گردشگری اتفاق بیفتد باید نگاه ما پذیرش میهمان باشد و این نگاه باید از سوی تمام دستگاه ها مورد پذیرش قرار گیرد.

او یادآور شد: در نوروز 97 بسیاری از اطلاعیه های هواشناسی منجر به کنسل شدن سفرها در بیشتر استان های کشور شد. این موضوعات به بدنه گردشگری کشور آسیب وارد می نماید.

فریدون محمدی ـ دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر ـ در این نشست موضوعات مرتبط با سازمان هواشناسی در استان ها و ارتباط ادارات این سازمان با اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در استان های مختلف را عنوان نمود.

نمایندگان دستگاه های مختلف نیز موضوعات و مباحث خود را در ارتباط با سازمان هواشناسی در این نشست عنوان نمودند و در سرانجام، دستورالعمل ارتقا و ساماندهی ارائه خدمات در نوروز 99 در اختیار اعضای ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر نهاده شد. سازمان بنادر و کشتیرانی به عنوان میزبان چهل وچهارمین نشست ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر انتخاب شد.

منبع: توریسم آنلاین

به "چهل و سومین نشست ستاد سفر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهل و سومین نشست ستاد سفر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید